AKTUALNOŚCI
Odkurzanie to czynność, której nie da się uniknąć. Jest znacznie bardziej efektywne niż zamiatanie mieszkania miotłą, a przy tym znajduje się na liście zadań każdej osoby, której zależy na czystym, schludnym miejscu do życia.
Jeszcze do niedawna w większości polskich domów królowały tradycyjne odkurzacze, które obecnie coraz częściej są zastępowane jednostkami centralnymi. Na montaż tych drugich najczęściej decydują się osoby budujące dom lub planujące generalny remont. Jest to jednak wieloletnia inwestycja, która przynosi mnóstwo korzyści i sprawia, że odkurzanie naprawdę można polubić!
Jak działa odkurzacz tradycyjny?
Oba rodzaje odkurzaczy różnią się między sobą przede wszystkim sposobem działania. Odkurzacz tradycyjny zasysa powietrze z zanieczyszczeniami, które są zatrzymywane wewnątrz urządzenia. Zassane powietrze jest następnie wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia, a wraz z nim wracają cząsteczki kurzu, które nie zostały zatrzymane w środku odkurzacza. Jeśli jesteś alergikiem, z pewnością zauważyłeś, że po odkurzaniu zwykłym odkurzaczem wcale nie czujesz się lepiej, a objawy alergii stają się bardziej intensywne. Alergicy, którzy chcą korzystać z tradycyjnych odkurzaczy, powinni więc wybierać wyłącznie modele wyposażone w filtry HEPA, które skutecznie wyłapują alergeny. W przypadku zwykłego odkurzacza nie da się jednak uniknąć powrotu powietrza do pomieszczenia.
Jak działa odkurzacz centralny?
Odkurzacz centralny działa zupełnie inaczej niż klasyczny. Powietrze z zanieczyszczeniami wędruje przez wąż ssący do jednostki centralnej, która znajduje się na najniższej kondygnacji budynku, na przykład w garażu lub piwnicy. Tam poddawane jest filtracji, a następnie wydmuchiwane na zewnątrz budynku. Oznacza to, że nie musimy się martwić powrotem alergenów do wnętrza domu. Nie bez powodu odkurzacze centralne to najlepsze odkurzacze dla alergików – sposób działania tych urządzeń umożliwia skuteczne i bezpowrotne pozbycie się alergenów z mieszkania.
Wygoda użytkowania to kluczowa sprawa
Czy wiesz, że odkurzanie może być łatwe i przyjemne? Wiele osób nie lubi tego robić, gdyż sprzątanie tradycyjnym odkurzaczem bywa uciążliwe – wystarczy wspomnieć o plączącym się kablu, krótkim wężu i ciężkim urządzeniu. Jest to szczególnie niewygodne w domach piętrowych, gdzie trzeba wnosić sprzęt po schodach i kilkukrotnie przepinać kabel pod inne gniazdko.
Odkurzacz centralny to przykład wygodnego sprzątania. Dzięki temu, że jednostka centralna znajduje się w piwnicy lub garażu, nie musisz ciągnąć za sobą ciężkiego sprzętu – cała instalacja jest ukryta w ścianach i sufitach, a w mieszkaniu znajdują się wyłącznie gniazda ssące i wąż ssący. Jeśli zadbasz o optymalną ilość gniazd i prawidłowo dopasujesz długość węża do metrażu wnętrza, nawet nie zauważysz, kiedy polubisz sprzątanie!
Masz dość głośnego odkurzacza? Postaw na odkurzanie centralne!
Odkurzacz tradycyjny wyróżnia się głośną pracą – dotyczy to również modeli, które są reklamowane jako ciche. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż całe urządzenie znajduje się w odkurzanym pomieszczeniu, dlatego to normalne, że jego praca jest głośna. Zupełnie inaczej jest z odkurzaczem centralnym, którego jednostka zlokalizowana jest na najniższej kondygnacji budynku, czyli tam, gdzie z reguły znajduje się piwnica lub garaż. Odkurzanie jest więc ciche i przyjemne, co ma szczególne znaczenie w domach zamieszkiwanych przez osoby starsze, dzieci i wrażliwe na hałas zwierzęta.
A co z przeprowadzką? Przecież nie zabiorę ze sobą odkurzacza centralnego
Wiele osób twierdzi, że odkurzacze tradycyjne są bardziej praktyczne, gdyż zakupiony sprzęt można w razie potrzeby zabrać do nowego domu. Jeśli często się przeprowadzasz, ma to jak najbardziej sens. Jeśli natomiast dopiero rozpocząłeś budowę domu lub planujesz generalny remont, zastanów się nad odkurzaczem centralnym. Nawet jeśli w przyszłości postanowisz się przeprowadzić, możesz liczyć na to, że wynegocjujesz bardzo dobrą cenę. Wszystko dlatego, że odkurzacz centralny (podobnie jak urządzenia smart home czy panele fotowoltaiczne) zwiększa wartość nieruchomości.